Atkritumu šķirošana Friča Brīvzemnieka pamatskolā ar Longopac sistēmu

Pastāstiet, lūdzu, kā radās ideja par atkritumu šķirošanu skolā?

Friča Brīvzemnieka pamatskolā apkārtējā vide, tās saudzēšana un ilgtspēja ir bijusi svarīga vienmēr. Regulāri vācam makulatūru, izlietotās baterijas, šķirojam papīru klasēs un Covid-19 laikā arī sejas maskas un paštestus. Mūsu skolai ir arī lielie atkritumu konteineri, kas paredzēti šķirotajiem atkritumiem, taču lai tajos ievietotu sašķirotos atkritumus, tie jāšķiro jau klasēs un skolas gaiteņos. Mācību saturā gan dabaszinībās, gan klases stundās, gan citu mācību priekšmetu ietvarā tiek runāts par dabas piesārņojumu, atkritumu pārstrādi, šķirošanas nozīmi. Bieži tiek aktualizēts jautājums, kā lietām dot otru iespēju, ar saukli: “Padomā, pirms izmet!”. Agneses Vanagas grāmata “Plastmasas huligāni” arvien mazākiem bērniem liek domāt par lietu otrreizēju pārstrādi un jāsaka, ka arī skolēnu ģimenes mājās arvien vairāk to dara, līdz ar to, ir pavisam likumsakarīgi šo iespēju piedāvāt arī skolā! Nu mums ir iespēja šķirot atkritumus, ne tikai klasē, bet arī skolas gaiteņos, kā arī piedalīties makulatūras un izlietoto bateriju vākšanā. Mūsu skolas viens no uzdevumiem ir veicināt izglītojamo izpratni par veselīgu dzīves veidu un attīstīt prasmes dzīves kvalitātes uzlabošanai. Izpratne par atkritumu šķirošanas un pārstrādes nozīmību ikviena dzīvē ir viens no veidiem, kā to izdarīt!

Kā nonācāt līdz Longopac atkritumu savākšanas sistēmai?

Mūsu skolā ir lieli, plaši un skaisti gaiteņi, skola ir renovēta un estētiski pievilcīga. Plānojot atkritumu šķirošanas pieejamību skolēniem un skolotājiem bija svarīgi, lai šī sistēma ir ērta, funkcionāla, neaizņem daudz vietas (jo primāri gaitenim ir jābūt ērtam un izmantojamam skolēniem) un ir estētiski glīti, iederētos mūsu skolas interjērā. Longopac sistēmas galvenais ieguvums ir tas, ka tā ir kompakta – tie nav 3 dažādi konteineri, kuriem vēl būtu vajadzīga katram sava kaste. Tas ir viens skapītis ar atverēm katram atkritumu veidam, pieskaņots mūsu skolas interjera krāsām. Kas nav mazsvarīgi, arī to apkope un uzkopšana ir ērts – viegli kopjams materiāls, higiēniski droši un tīri. Skolēnam ir viegli saprast kur, konkrētais atkritums ievietojams. Taču neskatoties uz to, pieejami arī sadzīves atkritumu konteineri.

Kādas ir Longopac priekšrocības salīdzinot ar citiem atkritumu maisiem?

Lielākā priekšrocība tieši Longopac maisiem ir to ērtā utilizēšana – stingri aizsienama aukla. Atkritumi neizbirst, maisi ir stingri – tie netiek pārdurti. Pats lieliskākais – maisi ir marķēti krāsās (katram atkritumu viedam sava krāsa), šajās krāsās ir arī uzraksti uz skapīša atverēm, līdz ar to pat paši mazākie skolēni zina, kur katrs šķirojamais atkritums ir ievietojams. Tas atvieglo darbu arī apkopējām – kad maisi ir aizsieti un nepieciešams ievietot lielajos skolas konteineros, ir pārliecība, ka sašķirotie atkritumi nonāks tam paredzētā lielajā konteinerī.

Pastāstiet par to, kā tapa šķirošanas skapīši skolā! Kā nonācāt līdz šai domai?

Ilgstošas sadarbības rezultātā ar SIA PROFIKS CLEAN un apmeklējot uzņēmuma veikalu-noliktavu, tika noskatīti šķirošanas skapīši Longopac. skolas darbiniekiem radās ideja skapīšus izgatavot pašu spēkiem. Šķirošanas skapīti modelēja, projektēja un arī veidoja mūsu skolas darbinieki. Pašu pirmo Leons Čerbikovs, savukārt šobrīd šo darbu ir pārņēmis Andrejs Mikažāns.

Kāda ir skolēnu attieksme pret atkritumu šķirošanu?

Skolēnu attieksme ir atbalstoša! Jaunā paaudze pret šiem jautājumiem pieiet ļoti organiski. Tā ir viņu vide, viņiem ierastais tieši tā pat, kā padzerties ūdeni. Ja ir atbilstoša vide, skaidrojums, atgādinājums un pamudinājums – viss notiek!

Vai Jūs Longopac sistēmu ieteiktu arī citiem?

Jā, protams! Izglītības iestādei ir jārāda priekšzīme un jānodrošina iespēja praktiskā darbībā skolēniem pielietot teorētiskās zināšanas, kā arī – ja skolēnu ģimenēs un apkārtējā vidē to dara, tad arī skolā šī iespēja ir jāpiedāvā. Iespējams, kāds skolēns pamudinās to sākt darīt arī savās mājās! Skolas darbiniekiem – šī sistēma tiešām ir ērts un funkcionāls risinājums!

Imants Šaltenis

Friča Brīvzemnieka pamatskolas direktores vietnieks

Administratīvi saimnieciskajos jautājumos

 

Papildus informācija ŠEIT 

Gallery

© Friča Brīvzemnieka pamatskola

google