“Skolas bibliotēka ir skolas grāmatu centrs, kurā ir vesela pasaule ar grāmatām, jo tur to nekad nepietrūkst. Bibliotēkā lasa grāmatas un satiekas cilvēki. Tā ir vieta, kur pasēdēt klusumā…” -
Par bibliotēku
Rīgas Fr. Brīvzemnieka pamatskolas bibliotēka tika izveidota 1995. gadā vienlaicīgi ar skolas dibināšanu.
Kopš 2008. gada 12. maija bibliotēka reģistrēta Latvijas Republikas Kultūras ministrijas bibliotēku reģistrā – reģistrācijas apliecības Nr. 2038.
Sakarā ar skolas nosaukuma maiņu no 2024. gada 1.septembra izdota jauna bibliotēkas reģistrācijas apliecība Nr. 3051
Ar 2016. gada 1. septembri bibliotēkas telpas – abonements kopā ar lasītavu un mācību grāmatu krātuvi , kas ir mūsdienīgas mācību vides sastāvdaļa, atrodas 1. stāvā 112. kabinetā.
2010. gadā tika uzsākta un joprojām tiek turpināta elektroniskā kataloga veidošana IS ALISE.
Skolas bibliotēka atvērta darbadienās no 07:45 līdz 15:45. Atšķirīgs darbalaiks ir skolēnu brīvdienās.
Skolas bibliotēkas darba prioritātes:
Bibliotēkas pakalpojumi:
Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija
Kopš 2009. gada aizsākās LNB Bērnu literatūras centra lasīšanas veicināšanas projekts “Bērnu žūrija”, kas šodien, pakāpeniski pilnveidojoties, ieguvusi jaunu nosaukumu – “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”.
Mūsu skolas bibliotēka projektā iesaistās jau sešpadsmito gadu, tādējādi bibliotēkas krājumu papildinot ar vērtīgām bērnu, jauniešu un pieaugušo grāmatām. Katru gadu projekta ietvaros vērtējamās grāmatas izlasa apmēram 70 skolēni un 7 skolotāji. Iepriecina fakts, ka lasītāji vienmēr ar nepacietību gaida brīdi, kad varēs iepazīties ar jauno grāmatu kolekciju.
Pasākumi
Tradicionālie pasākumi:
Informācija par Bērnu un jauniešu žūrijas jaunumiem pa klašu grupām un grāmatu lasīšana katra mācību gada sākumā
Līdzdalība skolas dzejas dienu pasākumos un Skatuves runas konkursos.
Līdzdalība skolas organizētajās lasīšanas dienās visa mācību gada garumā.
Draudzīgais aicinājums – katru gadu janvārī.
Kopš 2023. gada marta – Eiropas rakstnieku dienas pasākumi atsevišķās klasēs un klašu grupās, iesaistot arī vecāko klašu skolēnus un skolotājus
Ievērojamu bērnu grāmatu autoru jubilejām veltīti pasākumi.
Sadarbība:
Sadarbība ar LNB Bērnu literatūras centru, piedaloties grāmatu atvēršanas svētkos un dažādās meistarklasēs, mākslas un radošajās darbnīcās.
Sadarbībā ar latviešu valodas un literatūras skolotājiem 5.klašu skolēniem tiek organizētas skaļās lasīšanas sacensības.
Skolas bibliotēka ir atvērta ikvienam sadarbības piedāvājumam ar kolēģiem gan telpas izmantošanā, gan idejas īstenošanā.
Kopš 2023. gada darbojas atjaunotais Lasītāju klubiņš skolotājiem un darbiniekiem, kas uz kopīgu tikšanos sanāk divas reizes gadā - novembrī un februārī. Sarunas par grāmatām un dalīšanās pārdomās par izlasīto notiek visa gada garumā.
Par visiem nozīmīgākajiem notikušajiem pasākumiem īsa informācija un foto operatīvi tiek ievietota skolas mājaslapā.
Mācību līdzekļi
Skolēnu un pedagogu nodrošinājums ar mācību procesa nodrošināšanai nepieciešamo mācību literatūru un mācību platformām un digitālajiem rīkiem.
Ir ievērojami papildināta mācību līdzekļu bāze, atbilstoši izglītības paraugprogrammām Skola 2030. Visi 1. – 3.klašu skolēni ir nodrošināti ar jaunām mācību grāmatām latviešu valodā, matemātikā (izņemot 3. klasi, jo nav izdotas grāmatas) un dabaszinībās. Papildus tām skolēniem ir iespēja piekļūt digitālo mācību līdzekļu platformai soma.lv (Lielvārds) un digitālo mācību līdzekļu krātuvei - maconis.lv (Zvaigzne ABC). Skolotājiem papildus ir iespēja piekļūt visiem digitālajiem mācību līdzekļiem un metodiskajiem materiāliem Skolas Vārds - latviešu valodā, matemātikā, sociālajās zinībās, dizainā un tehnoloģijās, vizuālajā mākslā, mūzikā. Arī pamatskolas skolēni ir nodrošināti ar līdz šim izdotajām jaunākajām mācību grāmatām atbilstoši kompetenču pieejai izglītībā. 4. – 7. klašu individuālā lietošanā ir pieejamas mācību grāmatas latviešu valodā, 4. – 9. klašu skolēniem - literatūrā, dabaszinībās, 7. – 9. klašu skolēniem ģeogrāfijā un bioloģijā.
Jaunas mācību grāmatas ir arī sociālajās zinībās un vēsturē 4. – 6.klašu skolēniem un vēsturē 7., 8.klašu skolēniem. Papildus ir pieejami digitālie mācību materiāli soma.lv (Lielvārds) un maconis.lv (Zvaigzne ABC). 4. un 9. klašu skolēniem ir jaunas mācību grāmatas matemātikā. Arī izglītības programmas apguvei fizikā un ķīmijā skolēni ir nodrošināti ar jaunākajiem digitālajiem mācību līdzekļiem (soma.lv, maconis.lv) un mācību grāmatām. Visi skolēni ir nodrošināti ar mācību grāmatām angļu valodā un 2. svešvalodas apguvei (vācu un krievu valoda). Skolas Vārds piedāvā skolotājiem arī plašu digitālo materiālu klāstu datorikā, inženierzinībās, Latvijas un Pasaules vēsturē.
Izglītības programmas apguvei mūzikā visās klašu grupās skolotājiem ir iespēja izmantot digitālos mācību materiālus, ko piedāvā - radotmuziku.lv
Periodiskie izdevumi
No periodiskajiem izdevumiem skolotājiem ir iespēja lasīt elektroniski lasīt izdevumus “Skolas Vārds” un “Izglītība un Kultūra”. No 2025.gada skola saņem divus žurnālus bērniem – “Ilustrētā Junioriem” un “Ilustrētā Junioriem mini”.
Plānots abonēt 2025.gadā izdoto lasāmžurnālu sākumskolas skolēniem - Lasis.